ESMÂ-İ HÜSNÂ FAZİLETLERİ

 

                    Hareketli Gul

Arapça'da -isim- kelimesinin çoğulu olan -esmâ- ile -güzel, en güzel- anlamına gelen -hüsnâ- kelimeleriyle oluşan -esmâül hüsnâ- terimi Kur'ân-ı Kerîm ve Hadis-i şerîflerde Allah-ü Teala'ya nisbet edilen isimleri ifade eder.

Allah'in 99 ismi vardir. Her kim bu isimleri sayarsa, anlarsa, ezberlerse cennete girer.
Hz. Muhammed (SAV)

(SAV) ; sallallahu aleyhi ve sellem ' dir,  bu salavatin açilimi ise Allah'in selami O'nun (peygamberimiz hz. Muhammed Mustafa'nin) üzerine olsun demektir.

 Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i seriflerinde "Allah'in doksan dokuz -yüzden bir eksik- ismi vardir. Kim bunlari ezberlerse Cennet'e girer." diye beyan edip ardindan, bu Isimleri saymistir. Bu 99 özel Isim'in hepsine birden ESMA'ÜL-HÜSNA (Ki -Isimlerin en güzelleri- demektir) denir.

Peygamber aleyhisselam bize, dualarimizda Allah'imizin bu GÜZEL ISIMLERINE yer vermemizi siddetle tavsiye etmis , bunun dualarimizin kabulüne vesile olacagini beyan etmistir . Bu tavsiyeyi emir seklinde Kur'an-i Kerim'de de görüyoruz:"En güzel isimler Allah'indir. O halde O'na o güzel Isimlerle dua edin...Araf suresi/Ayet 180" . Iste bu nedenle Müslümanlar, dualarina mesela Allah'imizin 99 özel Isminden RAB ismini kullanarak "Yâ Rabb'i" veya Allah'imizin RAHMAN ve RAHIM isimlerini kullanarak "BismillahirRAHMANirRAHIM" diye baslarlar. Ve duanin içinde de mesela günahlarinin affedilmesini istiyorlarsa Allah'imizin o konuyla ilgili Ismini duaya eklerler.

 

Allahin bütün sifatlarini ( esmaül-hüsna) bir çok fazileti var , internet de vaya bir çok dini kitaplara esmaül hüsna hakkinda göz attigimizda havas ilmiyle ugrasanlarin, allahin su sifatini günlük su sayida tesbih ederek veya namazdan sonra su kadar tesbih ederek, bellirli gün ve saatlerde tesbih edilirse şu fazileti olduğu anlatılmakta tabiki bunların hepsi denenmiş ve defalarca sonuç alımıştır.

Bu Yazilara göz atinca hayatimizin her alanina yönelik bize kolaylik saglayacak, bizi tasarrufa yönlendirecek bilgileri görmekteyiz , hal böyle olunca onlarca para yatirilarak gidilen yoga derslerine, bir çok kisisel gelisim kitabina ne gerek var diyorum, çünkü her konuda cevap verecek bir kaynak cikiyor karsimiza bu da esmaül hüsna, elbelte yoga derslerine ve bu kitaplari bosverin demeyecem çünkü bunlar sosyal hayatin bir parcasi buralardan alinilacak bir çok bilgi vardir. Anlatmak istedigim esmaül hüsna yida sosyal hayatiniza sokabicegimizdir.

Burda sosyal hayatda kolaylikla taptik edilecek bir kaç tesbih örnegini vermek istiyorum.

Gücüne ve varligina karsisinda zayif kaldiginiz kimseler size kars sebebsiz yere hosnutsuz davranislari ve ezici tavirlari varsa bu kimsenin karsinia cikmadan elvel bu problemi berteraf etmek için bolca ( 75 Defa ) El-Müzill denilir.

Dargin küskün oldugunuz bir arkasinizla veya arasi bozuk iki arkadasiniz arasinda kötü münasebeti gidermek için allah rizasi için niyet ederek "falanca kisi ile arami düzelt" 200 defa ya vedud Celle Celalühü denilirse mevcut olan dargin kalmayacaktir.

Mühim bir isini yaptirmak istedigi kimsenin karsisinda 26 El-Rezzak defa okunursa karsinizdaki kisi isinizi kolaylastircaktir.

Kirici, kötü huy sahibi kimseler için bir bardak suya bu mübarek ismi serif 7 defa okunarak içirilirse ahlâki düzelir.

 

 

CENAB-I HAK'IN BU GÜZEL İSİMLERİNE  ESMAÜ'L HÜSNA (İHSA İSİMLERİ) DENİR.BU GÜZEL İSİMLERİ HEM EZBERLEMEK,HEM ANLAMLARINI ÖĞRENMEK,HEM SAYMAK VE AYNI ZAMANDA DİLİN TESBİHİ HALİNE GETİRMEK GEREKLİDİR.BU 99 İSİM DİLLERİN VİRDİ OLUNCA DİLLER TATLANACAK,GÖNÜL KAPILARI AÇILACAK VE KALPLERE NİCE MARİFET SIRLARI VE NURLARI AKACAKTIR.

 

 

YA RAHMANU:ism-i celilini her namazdan sonra 100 kere okuyan kimse gaflet ve unutkanlıktan ve gönül darlığından emin olur

YA RAHİMU:ism-i celili sabah namazından sonra 100 kere okuyanlara bütün yaratılanlar rahim ve dost olur

YA KUDDUSÜ:ism-i celili her gün 100 kere okuyanların gönülleri bütün kederlerden saf ve pak olur

YA MUMİ'NU:ism-i celiline devam edenleri allah teala düşman şerrinden emin eder

YA BERRU:ism-i celilini çocuğunun üstüne okuyanların yavruları her türlü beladan emin olur

YA MANİU:ism-i celiline devam edenler evlilik hayatında dirlik düzenlik içinde yaşarlar

YA BAKİ:ism-i celilini güneş doğmadan 100 kere okuyana ömür boyunca hiçbir felaket gelmez ve ahirette de bağışlanır

YA MUİDU:ism-i celili ev halkından birisinin seferden salimen dönmesi için 70 kere okunursa dilekleri yerine gelir

YA HABİRU:ism-i celilini kötü huylarından şikayetçi olanlar devamlı okurlarsa kısa zamanda salah bulurlar

YA MUHYİ:ism-i celilini ağır bir zahmete uğrayanlar her gün yedi kere okurlarsa kısa zamanda kurtulurlar

YA REZZAKU:ism-i celiline devam edenlere rızk ve ihsan kapıları açılır

YA BASİTU:ism-i celilini seher vakti ellerini yukarı kaldırarak 10 kere okuduktan sonra ellerini yüzlerine sürenler kimseye muhtaç olmazlar

YA GAFFARU:ism-i celiline devam edenlerin ALLAH teala günahlarını mağfiret buyurur

YA SABURU:ism-i celilini bir derde ve karışık bir işe düşen 3000 kere okursa kurtulur

YA HAKKU:ism-i celilini bir şeyini kaybeden okursa kaybını bulur

YA MU'AHHİRU:ism-i celilini günde 100 kere okuyanların gönüllerinde ALLAH sevgisinden başka hiçbir sevgi karar tutmaz

Peygamber Efendimiz SAV bir hadis-i şerifinde ''ALLAH teala'nın 99 ismi vardır onları sayan ve ezberleyen muhakkak cennete girer.'' Buyurmuşlardır

 

 

ESMÂ'ÜL-HÜSNÂ'NIN GİZEMLİ VE HİKMET DOLU DÜNYASINA GİRİP İKİ CİHAN SAADETİNİN HAYAT İKSİRİNDEN YUDUMLAMAK VE KANA KANA İÇMEK İSTEYENİN,BU GÜZEL İSİMLERİ MANTIK HESABINA GÖRE YORUMLAMASI DOĞRU DEĞİLDİR(!..)

ZEVK VE SIR İDRÂKİYLE TATMASI GEREKİR.

 

 

DUALARIN EN GÜZELİ,EN MAKBUL OLANI,ALLAH(C.C)'I KENDİ İSİMLERİ İLE ZİKRETMEK,O'NA ESMASI İLE DUA VE NİYAZDA BULUNMAKTIR.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !